Jak vybrat elektrokoloběžku

Jak si vybrat vhodnou elektrickou koloběžku

Elektrokoloběžky jsou v poslední době velkým trendem. Lidé si je oblíbili pro jejich flexibilitu při jízdě městskými ulicemi, ale i jako společníka na zábavné sportovní vyjížďky. Mezi elektrokoloběžkami najdete jak sportovní varianty bez sedátka, na kterých se rádi prohánějí děti i dospělí, tak i elektrokoloběžky se sedátkem a úložným košem.

My se v našem článku zaměříme především na ty druhé, které najdou využití spíše jako přibližovadlo do města než pro sportovní jízdu. Tyto elektrokoloběžky jsou vlastně takovou menší a lehčí verzí elektroskútru pro nenáročné.

 

Srovnání elektrokoloběžky s elektroskútrem

Majitelé „nesportovních“ modelů koloběžek preferují jízdu vsedě, a tak jsou tyto koloběžky vybaveny jedním nebo dvěma sedátky. Nabízejí také úložný prostor v podobě koše. Nechybí na nich ani integrovaná světla a blatníky pro komfortní jízdu za každého počasí.

Způsob využití takových elektrokoloběžek se tedy v podstatě neliší od elektroskútrů. Zvládnete s nimi cesty do práce, nákupy i vyřízení potřebných záležitostí ve městě. Hlavními rozdíly mezi oběma stroji jsou hmotnost, rychlost a dojezd.

Elektrokoloběžky jsou menší a lehčí než elektroskútry. Díky tomu se snáze ovládají při řízení a jednodušeji je schováte například do sklepa, nebo je v pohodě převezete v kufru auta. Elektroskútry zase disponují vyšší nosností, delším dojezdem, větším výkonem, a mnohdy i vyšší maximální rychlostí.

elektroskutr-vs-elektrokolobezka-jak-vybrat

Elektrokoloběžky - řidičák a registrace

Na elektrické koloběžky nepotřebujete řidičský průkaz. Jejich rychlost však nesmí přesáhnout 25 km/h a výkon 1000 W. Všechny elektrokoloběžky Elektropower, které najdete v naší nabídce, uvedené podmínky splňují, takže s nimi můžete jezdit bez řidičákunemusíte je nikam přihlašovat ani s nimi jezdit na technickou.

Pokud některé e-koloběžky překračují 25 km/h nebo 1000 W, podléhají přihlášení na registru silničních vozidel a musejí být pojištěné (povinné ručení). Elektrokoloběžky, které jezdí rychlostí vyšší než 45 km/h, musejí mít navíc i SPZ, takže s nimi budete muset na technickou. V případě, že byste tyto náležitosti nevyřídili, mohli byste za jízdu s takovým stojem dostat pokutu.  

  Co budete potřeba pro provoz vaší elektrokoloběžky

 

Elektrokoloběžky
do 25 km/h

(max. výkon motoru 1000 W)

Elektrokoloběžky
nad 25 km/h, ale do 45 km/h

Elektrokoloběžky
nad 45 km/h

 ŘP

X

 Přihlášení na registru silničních vozidel

X

 Povinné ručení

X

 SPZ a technická

X

X

 

DŮLEŽITÉ PARAMETRY PŘI VÝBĚRU ELEKTRICKÉ KOLOBĚŽKY

 1. rychlost a výkon
 2. hmotnost a nosnost
 3. dojezd
 4. baterie
 5. brzdy
 6. cena

Rychlost a výkon

Čím vyšší výkon, tím je možná i rychlejší jízda. Pro děti a začátečníky tak může být dostačující i nižší výkon. Svou roli ale hraje i terén a váha jezdce. Vyšší váha či kopcovitější terén zvyšují nároky na výkon stroje.

Hmotnost a nosnost

Jak už jsme si řekli, e-koloběžky jsou oproti elektroskútru menší a lehčí. Díky tomu jsou skladné a snadno ovladatelné. Elektrokoloběžky v našem sortimentu mají hmotnost cca 36 až 50 kg. V případě potřeby je tedy snáz zvednete ze země než elektroskútr, který váží 50–80 kg. Jejich nosnost je 120 kg. Na to myslete zejména při jízdě ve dvou.

Dojezd

Dojezd je parametrem, na který se zákazníci při pořízení elektrokoloběžky ptají asi nejčastěji. U elektrokoloběžek Elektropower se uváděný dojezd na jedno nabití pohybuje od 50–70 km. Skutečný maximální dojezd však závisí ještě na váze řidiče, náročnosti terénu a výkonnosti baterie.

Baterie

Podobně jako při výběru elektroskútru vybíráme i u elektrokoloběžek nejčastěji ze dvou typů baterií, které se liší svými vlastnostmi:

 • Olověné - gelové baterie
  • Levnější a bezporuchové.
  • Vysoká hmotnost.
  • Nutné dobíjet po každé jízdě, aby se nezkracovala životnost.
  • Často jsou napevno zabudované.
 • Lithium-iontové baterie
  • Vyšší pořizovací cena.
  • Nižší hmotnost.
  • Odpadá nutnost nabíjení po každé jízdě.
  • Většinou jsou vyjímatelné.

Brzdy

U elektrokoloběžek se nejčastěji setkáváme s kotoučovými (hydraulickými) brzdami nebo bubnovými brzdami.

 • Kotoučové (hydraulické) brzdy – Modernější typ brzd, který je účinnější při vyšších rychlostech. Proto je preferovaný u strojů s maximální rychlostí nad 50 km/h. Jsou však náročnější na údržbu a seřízení.
 • Bubnové brzdy – Vývojově starší typ brzd, který je ovšem nenáročný na údržbu a vyniká minimální poruchovostí. Při rychlostech do 25 km/h dosahují velmi dobré účinnosti srovnatelné s kotoučovými brzdami.

Cena elektrokoloběžky

Ceny elektrokoloběžek jsou zpravidla nižší než ceny elektroskútrů. U e-koloběžek Elektropower se ceny pohybují cca od 19 tis. do 28 tis. Kč, u elektroskůtrů začínají ceny na 34 900 Kč.

Proč elektrokoloběžky Elektropower?

 • Kvalitní stroje české výroby.
 • Výborná dostupnost servisních služeb a náhradních dílů.
 • Splňují certifikace a legislativní podmínky pro provoz v rámci EU.
 • 10 let záruka na motor.
 • Bezproblémový provoz s naprosto minimální poruchovostí.
 • Použití bez nutnosti vlastnit řidičský průkaz.

 

Jsme CBelektrokola.cz. Naše firma působí na trhu již od roku 2010 a jsme jedním z předních prodejců elektrokol Crussis, elektrotříkolek, elektrokoloběžek a elektroskútrů v ČR. O vaše stroje zakoupené u nás se postaráme v našem servisním centru v Českých Budějovicích, které poskytuje kompletní záruční i pozáruční servis.