Jak vybrat elektroskútr

elektricky-skutr-cerveny

Zvažujte koupi elektroskútru? Pojďte se s námi podívat, jak při jeho výběru postupovat, které parametry jsou důležité a co všechno je třeba vědět. Nejprve si ujasněte, jak budete stroj využívat a na co ho potřebujete. Jen tak bude ideálně odpovídat vašim potřebám.

9 hlavních kritérií při výběru elektroskútru:

  1. Účel a způsob použití
  2. Řidičské oprávnění
  3. Výkon
  4. Rozměry a hmotnost
  5. Baterie
  6. Dojezd
  7. Brzdy
  8. Cena
  9. Značka

 

1 Účel a způsob použití - Elektroskútr vs. jiné dopravní prostředky

První věc, kterou si musíte uvědomit je, že elektroskútry nejsou na rozdíl od elektrokol nebo klasických skútrů určené na delší cesty či sportovní ježdění. Jedná se spíše o dopravní prostředek vhodný k přepravě po městě, případně na kratší meziměstské vzdálenosti.

Elektroskútry dokážou výrazně zpříjemnit každodenní dojíždění do práce, cesty na nákupy nebo vyřizování různých věcí ve městě. V dopravní špičce se s ním dostanete kamkoli potřebujete, a to rychleji než autem. Navíc velmi snadno kdekoliv zaparkujete, a ještě ušetříte náklady na dopravu.

Oproti benzínovému skútru jsou výhodou elektrického skútru nízké náklady na provoz a servis, nižší hmotnost, prakticky nulová hlučnost a ekologičnost (nevypouští do ovzduší žádné škodlivé emise).

Shrnutí výhod a nevýhod elektroskútru (ve srovnání s benzínovým skútrem)

 VÝHODY 

 NEVÝHODY 

 Levný provoz

 Kratší dojezd

 Bezúdržbovost

 Nižší maximální rychlost

 Nízká hmotnost a snadné ovládání

 

 Ekologický provoz a nulové emise

 

 Snadné nabíjení (stačí běžná zásuvka na 220V)

 

 Nenáročná údržba

 

 Některé modely lze provozovat bez ŘP

 

 

O další alternativě, kterou jsou elektrokoloběžky se více dočtete v našem článku „Jak vybrat elektrickou koloběžku“. Pokud shrneme hlavní rozdíly: elektrokoloběžky jsou menší a lehčí než elektroskútry. Elektroskútry zase zpravidla disponují vyšší nosností, delším dojezdem, větším výkonem, a mnohdy i vyšší maximální rychlostí.

V neposlední řadě tu máme elektrické tříkolky, které jsou ve srovnání s elektroskútrem obvykle „pomalejší“ a zároveň výrazně stabilnější. Díky tomu se stávají vhodným dopravním prostředkem zejména pro hůře pohyblivé osoby a seniory.

1_1224_278-1-elektricky-skutr-nova-li-ion-modra--1 elektrokolobezka-cervena_sunra-2020 elektrotrikolka 
Elektroskútry Elektrokoloběžky Elektrické tříkolky

2 Elektroskútr bez řidičáku a nutnost registrace

Za určitých podmínek lze na elektrickém skútru jezdit i bez řidičáku. Pokud chcete jezdit bez řidičského oprávnění je potřeba si zvolit model, který dodrží limit maximální rychlosti 25 km/h a výkon do 1000 W.

K řízení elektroskútru o maximální konstrukční rychlosti mezi 25 a 45 km/h (a objemu do 50 cm3) vám potom stačí řidičské oprávnění AM, které je součástí oprávnění skupiny B. Pokud tedy už vlastníte řidičák na osobní automobil, můžete s takovým elektroskútrem bez potíží jezdit.

Pro skútry, na kterých jde jezdit bez řidičského průkazu, platí, že je není třeba nikde přihlašovat. Neřešíte u nich ani registrační značku, technický průkaz nebo povinné ručení.

Elektroskútry, které přesahují rychlost 25 km/h a výkon 1000 KW, již těmto povinnostem podléhají. Přihlášení probíhá pouze s dokumenty na registru silničních vozidel, se skútrem není třeba nikam jezdit. Správní poplatek za registraci se pohybuje od 300 do 500 Kč v závislosti výkonu. Také povinné ručení se dá u elektroskútru sjednat díky nízkému výkonu už za ceny kolem 200 – 300 Kč ročně.

electric-scooter-4253790_1280

3 Jaký zvolit výkon elektroskútru?

Potřebný výkon elektroskútru se odvíjí především od terénu, ve kterém budete jezdit. Náročnější a kopcovitější terén bude vyžadovat vyšší výkon a silnější baterii, než jízda po rovině. Při volbě vhodného výkonu je třeba vzít v úvahu i váhu jezdce a hmotnost samotného stroje. Čím těžší osoba, tím větší budou nároky na výkon.

4 Rozměry, hmotnost a nosnost elektroskútru

Obvyklá hmotnost elektroskútrů se pohybuje mezi 50 až 80 kg, bývají tedy o něco lehčí než benzínové skútry. Díky tomu jsou snadněji ovladatelné. Na hmotnost je důležité myslet i z toho důvodu, abyste dokázali stroj znovu zvednout ze země na stojan, když vám spadne. Pokud budete jezdit hlavně po městě, oceníte svižný stroj méně robustních rozměrů, se kterým se všude vejdete.

Při nákupu myslete i na nosnost. Běžná nosnost elektroskútrů je cca 120 až 150 kg, což se může zdát dostačující, ale už by tomu tak nemuselo být, pokud plánujete na skútru jezdit i ve dvou.

5 Baterie u elektroskútru

Baterie je snad nejdůležitější částí elektroskútru, takže je na místě se o ni při výběru stroje zajímat. Baterie může být buďto vyjímatelná, nebo napevno zabudovaná. K jejímu nabíjení vám stačí zásuvka na 220V, takže skútr snadno nabijete prakticky kdekoliv. U pevné nevyjímatelné baterie ale musíte myslet na to, aby vám nabíječka dosáhla od zásuvky k zaparkovanému skútru. U vyjímatelné baterie se zase zaměřte na to, zda se snadno vyndává, a jestli je zabezpečená proti krádeži.

baterie_lio-ion_sunra_WEBU elektroskútrů máme na výběr ze dvou druhů akumulátorů, a to olověných gelových baterií nebo lithium-iontových baterií.

  • Olověné/gelové baterie– jsou levnější a bezporuchové. Zároveň jsou ovšem poměrně těžké a musí se po každé jízdě dobíjet, aby se jim nezkracovala životnost. Tento typ baterie bývá méně často vyjímatelný.
  • Lithium-iontové baterie– odpadá u nich nutnost dobíjení po každé jízdě, navíc jsou výrazně lehčí a bývají vyjímatelné. Nevýhodou je naopak cca o 50% vyšší cena oproti olověným bateriím, což se projevuje i v pořizovací ceně stroje.

 

6 Dojezd elektroskútru

Dojezd je asi nejčastěji dotazovaným parametrem při nákupu elektroskútru. Dojezd vypovídá o tom, jak daleko dojedete na jedno nabití baterie. Rozpětí dojezdu je u elektroskútrů poměrně velké (40 až 120 km), záleží však na konkrétním modelu, hmotnosti stroje i řidiče, terénu a výkonnosti baterie.

7 Brzdy u elektroskútru

U elektroskútrů se nejčastěji setkáváme se dvěma typy brzd. Pojďme si je představit:

  • Kotoučové (hydraulické) brzdy – Modernější typ brzd, který je mezi lidmi považován za lepší a bezpečnější. To ale nemusí být tak jednoznačné. U lehkých skútrů a při pomalejší jízdě (do 25 km/h) je účinnost obou typů brzd zcela srovnatelná.  Při rychlosti nad 50 km/h jsou již účinnější brzdy kotoučové.
  • Bubnové brzdy – Starší typ brzd, jehož velkou předností je nenáročnost na údržbu a seřízení, ale také minimální poruchovost.

U některých strojů je navíc použita kombinace více typů brzd současně. Například přední brzda může být kotoučová a zadní bubnová.

e-scooter-5403696_1280 - kopie

8 Cena

Ceny elektroskútrů se pohybují v poměrně širokém rozpětí v závislosti na značce, výkonu a dalších parametrech. V obchodech můžete narazit na elektroskútry za cenu od 20 tisíc až do cca 130 000 Kč. Velmi slušný a kvalitní elektroskútr od ověřené značky pořídíte cca od 35 do 40 tisíc Kč.

V pořizovacích nákladech vychází elektroskútr někdy dráž než skútr na benzín, nicméně díky nižším nákladům na servis a provoz se vám případný rozdíl v ceně rychle vrátí. Dle parametrů skútru spotřebujete na jedno nabití akumulátoru 2000 kW, což odpovídá ceně 10 Kč. Za 10 Kč tak ujedete zhruba 60 až 100 km.

Náklady na servis jsou oproti benzínovému skútru zanedbatelné a týkají se především výměny ojetých pneumatik. Provozní náklady jsou tak u elektroskútru až 14x nižší než u benzínového skútru a 40x nižší než u auta.

9 Značka

Upřednostněte značkové stroje, u kterých máte jistotu dostupnosti servisních služeb, ale také toho, že budou splňovat potřebné certifikace pro Evropskou unii a legislativní podmínky pro provoz na komunikacích v České republice. Z těchto důvodů vám můžeme doporučit elektroskútry značky Elektropower, které vše uvedené splňují. Jedná se o českou značku, která nabízí 10letou záruku na motor, čímž mezi konkurenty vyniká. Zároveň máme letité zkušenosti s jejich bezproblémovým provozem, dobrou dostupností náhradních dílů i zcela minimální poruchovostí.

elektroskutr_nova-zelena

Nezapomínejte na bezpečnost

Jízda na elektroskútru se může zdát vzhledem k nižší rychlosti jízdy poměrně bezpečná, přesto i při rychlosti 25 km/h se můžete zranit. Dodržujte proto zásady bezpečné jízdy, noste ochranou přilbu a reflexní vestu nebo použijte jiné reflexní prvky, ať jste dobře vidět. Při jízdě na elektroskútru dávejte pozor i na své okolí. Díky tichosti elektroskútru sice lépe slyšíte, co se kolem vás děje, ale ostatní vás naopak neslyší. Proto buďte opatrní zejména na chodce.

 

Jsme CBelektrokola.cz. Naše firma působí na trhu již od roku 2010. Jsme jedním z předních prodejců elektrokol, elektrotříkolek, elektrokoloběžek a elektroskútrů v ČR. O vaše elektroskútry, elektrotříkolky a elektrokola, zakoupené u nás, se postaráme v našem servisním centru, které poskytuje kompletní záruční i pozáruční servis.